Kahramanmaraş'taki depremzedelere yardım etmek için çaba gösteren Polonyalı gönüllü, İsrail'in hedefi haline geldi ve Gazze'deki trajik bir olayda hayatını kaybetti. Uluslararası tepkiler artarken, İsrail'den özür mesajı geldi.

Damian Sobol adlı Ukraynalı mülteci yardım gönüllüsü, Türkiye'deki depremi duyduktan sonra Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesine koştu ve depremzedelere yardım etmek için çabaladı. Ancak, İsrail'in Gazze'de Filistinlilere gıda yardımı yapan Batılı yardım görevlilerini hedef aldığı saldırıda, Sobol maalesef hayatını kaybetti.

İsrail'in bu tür saldırılarına yönelik dünya genelinde büyük tepkiler yükseldi. Uluslararası toplumdan birçok kesim, İsrail'in insani yardım konvoylarına yönelik saldırılarını kınadı ve acil bir ateşkes çağrısı yaptı. Soykırım ordusunun bilgilendirildiği ancak yine de insani yardımları hedef alan bu saldırı, uluslararası kamuoyunda büyük endişe yarattı.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun, bu tür saldırıları "savaşın doğası" olarak nitelemesi büyük tepki çekti. Ancak, uluslararası baskılar sonucunda İsrail ordusu, saldırıyı araştırmak ve sorumluluk almak için adımlar atmaya başladı.

Ali Öztunç: 'Bakanlık 15 Katlı Bina Kiraladı, Kamuda Tasarruf Sözde Kaldı' Ali Öztunç: 'Bakanlık 15 Katlı Bina Kiraladı, Kamuda Tasarruf Sözde Kaldı'

İsrail Savunma Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Korgeneral Herzi Halevi, saldırıdan dolayı pişmanlık duyduklarını ifade ederek özür diledi. Ancak, bu özür uluslararası toplum tarafından yetersiz bulundu ve İsrail'in daha fazla sorumluluk alması gerektiği vurgulandı.