Toplantının başkanlığını yapan ANSİAD Geçen Dönem Başkanı Akın Akıncı, depremin önemine dikkat çekerken, Prof. Dr. Naci Görür'ün deprem konusundaki bilgilerini paylaşarak önemli bir misyon üstlendiğini ifade etti.

Antalya'yı Etkileyebilecek Deprem Zonları

Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye'nin coğrafi olarak Alp-Himalaya deprem kuşağında bulunduğunu ve bu nedenle depreme karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Özellikle Antalya için üç önemli deprem zonunun bulunduğunu aktardı:

Kahramanmaraş Büyükşehir'den Engelsiz Çocuk Şenliği Kahramanmaraş Büyükşehir'den Engelsiz Çocuk Şenliği
  1. Fethiye-Burdur Fay Zonu: Bu bölgede olabilecek bir depremin 100 kilometre çapındaki bir alana afet boyutunda zarar verebileceğini vurguladı.
  2. Beyşehir Fayı: Antalya'nın güneyinde yer alan bu fay zonunun da önemli bir risk taşıdığını ifade etti.
  3. Helen-Kıbrıs Fay Zonu: Kahramanmaraş depremlerinin bu zon üzerindeki stresi artırabileceğini ve bu uyarının hala geçerli olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Görür, Antalya'nın depreme karşı dayanıklı hale getirilmesi gerektiğini ve bu konuda ciddi adımlar atılması gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin depremle mücadelede daha etkin bir politika izlemesi gerektiğini belirten Görür, vatandaşların da bu konuda duyarlı olması gerektiğini söyledi.