Deprem felaketinin üzerinden bir yıl geçti. Felaket sonrası şehirlerini terk edenler de geri dönmeye başladı. Kahramanmaraş'ta depremler sonrasında ayrılan her 4 kişiden 3'ü memleketine geri döndü. Yaşamlarını yıllarca Kahramanmaraş'ta sürdüren binlerce aile, Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerin ardından Türkiye'nin farklı kentlerine göç etti.

Kahramanmaraş'ta Heyelan Riski Açıklandı: İzleme Süreci Başlıyor! Kahramanmaraş'ta Heyelan Riski Açıklandı: İzleme Süreci Başlıyor!

kentlerde-goc-var-1124723-5

Depremzedelerden 312 bin 456'sı ise farklı yaşam hikayelerine sahne olan memleketleri Kahramanmaraş'a geri döndü. AFAD İl Müdürü Tayfun Temur, 6 Şubat'ta 11 ili etkileyen büyük bir afetin yaşandığını, depremlerin ardından birçok vatandaşın kentten ayrıldığını anımsattı. Afetzedelerin yaralarının sarılması amacıyla devletin tüm kurumlarının harekete geçtiğini ifade eden Temur, "Belki de dünyadaki en büyük iyileştirme operasyonlarından birini gerçekleştiriyoruz." dedi. Temur, depremlerin hemen ardından ilgili kurumların destekleriyle tahliye operasyonu gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Kahramanmaraş ilimizden yaklaşık 425 bin vatandaşımız tahliye edildi. Bunların yaklaşık 312 bini şehre geri döndü. Bu da açıkçası bizi mutlu ediyor. Büyük oranda geri dönüş sağlandı. Kahramanmaraşlı hemşehrilerimizin şehrine sahip çıktığını ve geri döndüğünü, buradaki hayatlarına devam ettiklerini, hayatın normale döndüğünü gözlemliyoruz, bu da açıkçası bizi mutlu ediyor. Depremin ardından vatandaşların geri dönmelerinde en büyük etkenlerden biri şehirdeki iyileştirme faaliyetleri. Konteyner kentlerin kurulmasıyla afetzedeler kente dönüp kalabilecek duruma geldiler."