Özköse, Doğu Türkistan'daki soykırımın Filistin'deki zulümle benzerlik taşıdığını vurgulayarak, İslam dünyasının bu konuda duyarsız kaldığını belirtti.

Oğuz ise, Çin devletinin Doğu Türkistan'a uyguladığı soykırıma dikkat çekti. Konuşmacılar, son elli yılda Doğu Türkistan'da yaşanan tarihsel süreci ele alarak, Doğu Türkistan bilincinin önemine ve zulme karşı durmanın gerekliliğine vurgu yaptılar.

Photo1709286171

Kahramanmaraş’ta 20 Günlük 'Gazze Eylemi' Başlatıldı! Kahramanmaraş’ta 20 Günlük 'Gazze Eylemi' Başlatıldı!

Özköse ve Oğuz, Çin'in totaliter ve baskıcı rejiminin temel hak ve özgürlükleri kısıtladığını, Müslüman Türkleri göçe zorladığını ve işkence kamplarında zulüm gördüklerini aktardılar. Adem Özköse, "Çin ne kadar güçlü olursa olsun, dünyanın özgür ve vicdanlı insanları Çin'den de diğer zalimlerden de daha güçlüdür" diyerek, Doğu Türkistan'da yaşanan zulmün Filistin veya Arakan'dan aşağı olmadığını ifade etti.

Etkinlikte, Doğu Türkistan zulmüne dikkat çekmek amacıyla yapılan söyleşi ve kitap çalışmalarının önemi vurgulandı. Katılımcılar, insan haklarına ve özgürlüklere saygı çağrısı yaparak, uluslararası toplumun bu konuda duyarlı olması gerektiğine vurgu yaptılar.