Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremin ardından yıkılan binanın 3. duruşması 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanıklar Hasan Ç. ve Yavuz K. ile tutuksuz sanık Melike Y. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlanırken, diğer tutuklu sanık Halil Y, tutuksuz sanıklar Halil İbrahim U, Murat K. ile müştekiler ve taraf avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

Suçlamaları kabul etmeyen tutuklu sanık Hasan Ç., 15 aydır cezaevinde olduğunu belirterek beraatini talep etti. Hasan Ç., yapılan zemin etüt çalışmalarının raporlarına güvendiğini ve inşaat sürecinde herhangi bir ihmali olmadığını savundu. Kendisini sadece marketçilik yapan bir iş insanı olarak tanımlayan müteahhit Hasan Ç., imar planının hazırlanmasında dikkate alınmayan raporları gerekçe gösterdi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nde TBB Meclisi Üyeleri Seçildi Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nde TBB Meclisi Üyeleri Seçildi

Tutuklu sanık Yavuz K. ise 2016 yılında yapılan zemin etüt raporlarının yanlış olduğunu ileri sürerek, ruhsatın yanlış olduğunu ve bu durumun sıkıntı yaşanmasına neden olduğunu belirtti. Ayrıca Kahramanmaraş'ta yaşanan arka arkaya üç büyük depremin dikkate alınması gerektiğini dile getirdi.

İnşaatta yapı denetiminden sorumlu tutuklu sanık Halil Y. ise işlerini mevzuata uygun şekilde yaptığını savunarak, delillerin yeni bir bilirkişi heyeti tarafından değerlendirilmesini talep etti.

Tutuksuz sanıklar da suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini talep etti.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verirken, dosyanın tekrar bilirkişi heyetine gönderilmesine karar vererek duruşmayı 9 Temmuz'a erteledi.

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede sanıklar hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçundan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası isteniyor.