1965 yılından beri Bahçelievler Mahallesi'ndeki binasında eğitim veren Kara Lise, 27 bin 725 metrekarelik bir alana sahipti ve 27 sınıf, 1 spor salonu, ve 1 pansiyon binasına ev sahipliği yapıyordu. Depremler sonucunda lise binası ağır hasar alarak yıkıldı ve geride boş bir arazi kaldı.

Kahramanmaraş Anadolu Lisesi, 1965-1966 eğitim ve öğretim yılında depremlerde ağır hasar almış, ancak daha sonra yerinde eğitimine devam etmişti. 59 yıllık tarihine birçok mezunu sığdıran lise, bu süre zarfında yaklaşık 36 bin mezun öğrenci yetiştirdi. "Kara Lise" olarak da bilinen okul, Şeyh Adil Mahallesi'nde bulunan Ziya Gökalp İlkokulu'nun eski binasında şu anda eğitim vermekte.

AW115205_01 (1)

Kahramanmaraş'ta Hamidiye Sitesi Faciası İhmalleri Mahkemede! Kahramanmaraş'ta Hamidiye Sitesi Faciası İhmalleri Mahkemede!

Kahramanmaraş Anadolu Lisesi mezunları, okullarının yıkılmasıyla duygusal bir süreç yaşarken, bu tarihi binanın yıkılması bir dönemin sona erdiğini simgeliyor. Lisenin mezunları, bu okulun sadece eğitim değil, aynı zamanda bir aile gibi olduğunu ifade ederek, yıllarca süren anılarına veda etmenin hüznünü yaşıyor.

Okulun Müdürü Salman Malkoç, "Kahramanmaraş Anadolu Lisesi, şehrimizin en eski liselerinden biriydi. 1948 yılında Yedi Güzel Adam Müzesi'nin bulunduğu binada eğitim vermeye başladık. 1965 yılında ağır hasar alarak yıkılan binamıza taşındık ve o tarihten bu yana birçok öğrenciyi mezun ettik. Şehrimizin bürokratları, sanatçıları arasında birçok değeri yetiştiren bir okul olduk. Ancak depremler, tarih kokan binamızı da etkiledi ve artık eğitim veremeyecek duruma geldik." şeklinde konuştu.

Kahramanmaraş Anadolu Lisesi'nin yıkılmasıyla birlikte, okulun mirası ve yetiştirdiği öğrencilerin hatıraları şehirde yaşamaya devam edecek.