Adıyaman'da 30 metre derinliğinde ne keşif!

Adıyaman'da 2 bin yıllık tarihi Roma Çeşmesi'nde incelemelerde bulunan yetkililer yeni keşif yaptı.

KÜLTÜR-SANAT 28.09.2021, 17:00
Adıyaman'da 30 metre derinliğinde ne keşif!
banner257
banner226

Adıyaman'da 2 bin yıllık tarihi Roma Çeşmesi'nde incelemelerde bulunan yetkililer, yaklaşık 30 metre derinliğinde yeni keşif yaptı.
Kommagene Uygarlığının 5 büyük kentinden Perre Antik Kent'in yanında bulunan 2 bin yıllık Roma Çeşmesi'nin içinde yeni bir yapı tespit edildi.
Yapılan yeni araştırma hakkında bilgi veren Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, “Eski dönemleri incelediğimizde Melitene ile Kommagene krallıklarının başkenti Samsat ilçesinin geçiş güzergahında bulunmasından dolayı kervanlar suyun lezzetinden dolayı bu çeşmenin etrafında konaklamaktaydı. Roma Çeşmesi yanındaki 2 dönümlük alanda kazı çalışmaları da devam ediyor. Kaza çalışmalarında tapınak altı yapılar, mimari yapılar ortaya çıkıyor. Son olarak kazılarda önemli bir eser bulundu” dedi.

banner261
Yorumlar (2)
Yasar okur 4 hafta önce
Ne bu eser önemli olan. Hazine saklamayın millet ten
AMONYS 4 hafta önce
Romalılar tarihimizde bilinirki en çok temiz suya özen gösterirlermiş ve bin yıllar geçsede halen bıraktıkları herşeyi keşfediyor buluyoruz Roma insanın asırlar öncesindeki temizliğe ne kadar önem verdiğini görüyoruz.Müslüman bi ülkede en çok camilerimizin WC lerinin temiz olması gerekirken gelin görünki ahlak yoksunları en çok camilerimizi pisletiryor.Bence temizlik sadece İmanda değil kişinin kalbinde beyninde ve saygısındada olmalı.
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 26 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı