Mersin’in Mezitli ilçesi Tece Mahallesi’ndeki polisevine saat 23.00 sıralarında terör saldırısı düzenlendi. Edinilen bilgilere göre araç içinde bulunan kadın, polis kılığına girerek polisevine sızmaya çalıştı.

CANLI BOMBA ARACI PATLATTI

Durumu fark eden polisler aracın girmesini engelleyince silahlı çatışma çıktı. Bunun üzerine canlı bomba olduğu öğrenilen kadın aracı patlattı. saldırıda 1 polis memuru şehit oldu. 1 polis de yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Balkonda bulunan 1 sivil kadın da yaralandı.

mersin-2

İKİNCİ BOMBA İMHA EDİLDİ

Bölgede bomba imha ekipleri kontrollü olarak patlama gerçekleştirerek bir bombayı daha imha etti. Başsavcı Tolgahan Öztoprak da olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

1-mersinn-1

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: 1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, polisevine kimliği belirsiz kişilerce saldırı düzenlendiği belirtildi. Açıklamada “Ayrıca polisevinin uzağına bırakılan bir bomba düzeneği de kontrollü bir şekilde patlatılmıştır. Olayla ilgisi olduğu değerlendirilen bir şüpheli silahıyla birlikte gözaltına alınmıştır. Saldırıyı düzenleyenlerin yakalanmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Gelişmeler oldukça kamuoyuna bilgi verilecektir” denildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Bakan Bozdağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Mersin ili Mezitli ilçesi Tece Polisevi'ne yapılan saldırıda yaralanan polislerimize Rabbimden acil şifalar diliyorum. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, adlî soruşturma başlatmıştır. Saldırı bütün boyutlarıyla araştırılmakta ve soruşturulmaktadır” ifadelerini kullandı.

SOYLU: BİR POLİS MEMURU ŞEHİT, 4 YARALI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör saldırısının gerçekleştiği Mersin'in Mezitli ilçesine gelerek açıklamalarda bulundu.

Soylu, açıklamasında şunları söyledi:

“Bir buçuk yıl evvel hizmete girmiş olan polisevimize bir terör saldırısı yapıldı. İki kadın terörist çantalarıyla birlikte anlaşılıyor ki daha önce tespit ettikleri bir şekilde hemen orada polisin nöbet tuttuğu kulübeye yönelerek ateş ediyorlar. Orada bir çatışma çıkıyor. Çatışma devam ederken bu bölgeye yakın 4 bekçi arkadaşımız bir araçla acil bir şekilde intikal ettikten sonra iki kadın terörist bu çatışmalar esnasına yaralanıyorlar. Ardından çatışma devam ederken 2 ayrı patlama sesi geliyor. Kendi sırtlarına koymuş oldukları patlayıcıları yaralanınca kaçamayacaklarını anlayınca patlatıyorlar. O esnada bir polis memuru arkadaşımız ağır yaralanıyor. Ötekisi de yaralanıyor ama diğer polis memurumuz kadar ağır değildi. Ağır yaralanan polis arkadaşımız maalesef kurtarılamayarak şehit oldu. Diğer arkadaşımız başarılı bir ameliyat geçirdi herhangi bir hayati tehlikesi yok. Bunun yanı sıra bir sivil vatandaşımız balkonda otururken bir kurşun isabet ediyor ama o da şükür hayati tehlikesi yok. Ameliyatı bittiği konusunda bir bilgimiz oluştu. 2 sivil vatandaş patlamanın tesiriyle yüksekten atlama gerçekleştiriyorlar onlarda da herhangi bir şey söz konusu değil. Bir evladımız şehit oldu Allah rahmet eylesin.

2e52c554-sht

Şehit polis memuru Sedat Gezer

TERÖRİSTLERİN KİMLİĞİNİ AÇIKLADI

Terör örgütüyle ilgili maalesef bu tip meselelerde birçok tezürühat, meseleyi bilenler bilmeyenler, meseleye yönelik kendi zihin karmaşıklığını ortaya koymak isteyenler herkes bir şey söylüyor. Bir teröristin kimliğini önemli bir ölçüde belirlediler. Patlamayla kopan bir kafa 4 de bacak var…Tespit belli. İkisinin de kırsalcı olduğunu değerlendiriyoruz. Terör örgütü belli. Türkiye'deki terör örgütlerinin oyun kurmasına vesile olanlara, onları destekleyenlere, onlar üzerinden Türkiye'nin huzurunu bozmaya çalışanlar bilmelidir ki Türkiye eski Türkiye değil. Türkiye'yi bu konuda sınamaya çalışanların ortaya koymuş oldukları bu kötülükleri ters yüz edebilecek Türkiye'nin gücü de var kudreti de var. Dağda neredeyse yok olmaya mahkum olan bir terör örgütü, Kuzey Irak'ta da Suriye'de de sıkışan bir terör örgütü elbette ki sıkıştığı alanda kendisine yeni bir süreç oluşturmak ister. Biz buna müsaade etmeyiz. Milletimiz bu konuda rahat olsun. İnsanların kendi ikametlerini gerçekleştirebilecekleri, dinlenme gerçekleştirecekleri bir yere saldırıda bulundular.

Elinde yanında pompalı bir tüfek olan kişi gözaltına alındı sorgusu devam ediyor. Onun dışında bu olaya yardım ve yataklık yapanlarla ilgili gerekli çalışmalarımız devam ediyor. Bu olayla ilgili kimin bağı varsa biz onları bulur gereğini yerine getiririz.”

Bakan Soylu, saldırıyı gerçekleştiren terör örgütünün sorulması üzerine, “PKK'dır. Kırsalcı dediğime göre…Mersin'in seçilmesinin sebebi de Mersin'i bilmesinden kaynaklanıyor” diye açıklık getirdi.

GÜVENLİK KAMERASI GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Mersin’in Mezitli ilçesindeki polisevi girişinde gerçekleşen saldırının güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı.
En az 2 saldırganın yaya olarak silahlarıyla birlikte polisevi girişine geldikleri görüldü. Güvenlik kamerası görüntülerinde siyah sırt çantalı bir kadının polisevi güvenliğine ateş edip kaçtığı görülüyor.

Çıkan çatışmada bir saldırgan kadının yaralanarak yere yattığı, diğer kadın saldırganın çatışmaya devam ettiği görülüyor. Kaçan saldırganın daha sonra aracına dönerek patlamayı gerçekleştirdiği öne sürülüyor.