İrfan Karatutlu, 2020 yılında AFAD tarafından hazırlanan deprem senaryosuna dikkat çekerek, yetkililerin yetersiz önlemler aldığını belirtti. "2020 yılında AFAD'ın Kahramanmaraş depremi için öngördüğü 7,5 büyüklüğündeki senaryoya rağmen, sadece 50 bin ceset torbası temin edilmesi planlanmış. Cumhurbaşkanı yatay mimariyi savunurken, dikey mimariye izin verilmiş ve sıvılaşma riski taşıyan bölgelerde, örneğin Ebrar Sitesi'nde, kentsel dönüşüm yapılmamış," diye konuştu.

Kurban Bayramı'nda Yardım Eli: Kahramanmaraş Büyükşehirden İhtiyaç Sahiplerine Destek! Kurban Bayramı'nda Yardım Eli: Kahramanmaraş Büyükşehirden İhtiyaç Sahiplerine Destek!

Rant Odaklı Kentsel Dönüşüm Eleştirisi

Kentsel dönüşüm sürecinin rant odaklı yürütüldüğünü vurgulayan Karatutlu, bölgedeki imar izinlerinin sorumsuzca verildiğini ifade etti. "Kahramanmaraş'ta 16 kata kadar izin verilmiş. 2022 yılında belediye, kentsel dönüşüm için rant sağlamak amacıyla dağlardaki manzarası güzel bölgeleri istemiş. CHP'nin Hatay'da kentsel dönüşüme izin vermediği eleştiriliyorsa, AK Parti'nin 22 yıllık iktidarında Kahramanmaraş'ta neden gerekli dönüşümler yapılmadı?" şeklinde konuştu.

Devam Eden Sorunlar

Kahramanmaraş'ta halen barınma, sağlık, eğitim ve ulaşım gibi temel sorunların devam ettiğini belirten Karatutlu, "Şehirde barınma sorunları var, sağlık hizmetleri yetersiz, eğitim aksıyor ve ulaşım sorunları çözülmemiş durumda. TOKİ tarafından yapılan konutlar henüz kullanıma açılmadı ve toplum yararına program kapsamındaki işçiler işten çıkarıldı. Deprem bölgesindeki her türlü sorunu her platformda dile getirmeye devam edeceğiz," dedi.

Halkın Sesi Olmaya Devam Edecek

Karatutlu, Kahramanmaraş'ta yaşanan sorunların çözümü için mücadele etmeye devam edeceğini belirterek, deprem bölgesinin sesi olmayı sürdüreceğini ifade etti. "Deprem bölgesinin her türlü sorununu her platformda ifade etmeye devam edeceğiz," diyerek sözlerini tamamladı.