Kürşat Mican'ın başkanı olduğu Yesevi Alperenler Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği'nin 18 Eylül'de İstanbul'da düzenlenecek LGBTİ+ karşıtı mitingin tanıtımı için hazırladığı videonun geçtiğimiz hafta Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) internet sitesinde ve televizyon kanallarında yayınlanması tartışmalara neden oldu.

Videonun üst kurul onayı olmadan yayınlandığını söyleyen Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, videodaki bazı bölümlerin de RTÜK’ün AK Partili ve MHP’li üyeleri tarafından "özendirici" bulunduğu gerekçesiyle çıkartılmasının istendiğini belirtti.
Pehlivan'ın "AKP ve MHP’de LGBT videosu endişesi" başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle:

"İki gün önceki RTÜK Üst Kurulu’nun toplantısında bu konu yine gündeme gelmiş. Lakin 41 saniyelik çağrı videosu, RTÜK’ün AKP’li ve MHP’li üyelerini de rahatsız etmiş. Yok yok, videonun halkı kine ve düşmanlığa sevk etmesinden çekinmemişler. Dertleri başkaymış!

Acaba, demişler...

'LGBT karşıtı mitingin bu videosu biraz LGBT’yi özendirir gibi mi olmuş?'

Kaş yapayım derken göz mü çıkarıyoruz, diye endişelenmişler!

Haliyle, AKP’li ve MHP’li üyeler tedirgin olur da harekete geçilmez mi?

Mecbur, RTÜK, Alperenler Derneği’ne 'Şu videoyu biraz kırpsanız, düzeltip yeniden gönderseniz' demiş. Dernek de revizyon talebini dikkate almış, videoda görünen bazı kelimeleri bulanıklaştırıp RTÜK’e göndermiş. Öğrendim ki yeni videoda 'geyiz, lezbiyeniz' gibi sözcükler görünmez olmuş.

Hoş, videonun 'sakıncalı' versiyonunu yayımlayan kanallar tam olarak ne yapmış oldu, orası muamma.

Lakin kesin olan bir şey var ki, ülkeye LGBT değil devletin kurumlarındaki bu çürüme zarar veriyor."