Ali Babacan'ın Demokrasi ve Atılım Partisi DEVA kuruldu

Ali Babacan'ın liderliğini yapacağı Demokrasi ve Atılım Partisi'nin (DEVA) kuruluş dilekçesi bugün İçişleri Bakanlığı'na verildi. Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın misafiri olan Ali Babacan, partinin manifestosunun 11 Mart Çarşamba günü yapılacağını söyledi.

SİYASET 09.03.2020, 09:00
Ali Babacan'ın Demokrasi ve Atılım Partisi DEVA kuruldu

Ali Babacan'ın partisi nihayet kuruldu? Ali Babacan'ın Partisinin adı ne olacak sorusu da cevabını bulmuş oldu. Ali Babacan partinin adını açıklama konusunda sessiz kalsa da Demokrasi ve Atılım Partisi olacağı ifade ediliyor. Partini adının kısaltması ise DEVA olacak. 

Parti kurma hazırlığı içinde olan Ali Babacan, bugün dilekçesini vereceklerini açıkladı.

Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın programına konuk olan Babacan, "İçişleri Bakanlığı'na dilekçe veriliyor, 90 kişilik kurucular kurulu bugün dilekçemizi veriyor. Partimizin tüzüğü ve programının son halini verdik. Bu sabah da heyetimiz resmî başvurumuzu yapacak" dedi.

ALİ BABACAN'IN PARTİSİNİN İSMİ NE OLACAK?

Partinin ismini açıklamayan Ali Babacan, "Partinin ismi çarşamba günü lansmanda teyit edeceğiz, o gün açıklayacağız. Çok sayıda isim var. Demokrasi ve Atılım Partisi doğru" ifadelerini kullandı.

"YENİDEN ÖZGÜRLÜK, YENİDEN DEMOKRASİ"

"Mevcut durumda bu ülkenin refaha ulaşması mümkün görünmüyor" diyen Babacan, "Refah seviyesi artmış, özgürlük ortamının arttığı bir ülke istiyoruz. Bu yaparken yeniden özgürlük, yeniden demokrasi dememiz gerekiyor. Türkiye'de sorunlar konuşulamıyor. Türkiye'de sadece hapiste değil, tecrit edilmiş gazeteciler var. Parti programını çarşamba günü paylaştığımızda birinci sayfa basın özgürlüğü, tüzüğümüz birinci sayfa basın özgürlüğü. Sorun var diyeni susturuyorsanız, bu ülke sorunlarını konuşamıyor demektir. Problemlerini konuşamayan ülkenin çözüm ülkesi beklenemez" diye konuştu.

YÖNETİM SİSTEMİ TARTIŞMASI

"Türkiye'nin temelinde kötü yönetim yatıyor" diyen Ali Babacan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında şunları söyledi:

"Geniş bir mutabakatla sistem oluşturulur. Çok önemli ama düzeltmek o kadar zor değil. Bu yönetim anlayışıyla ilgili. Yönetenler hukuk içinde mi, Meclis çalışıyor mu... Meclis'in denetim fonksiyonunun çalışır olması gerekir. Sistemde önemsizleşmiş durumda. Sistem değişikliği öncesi de pek çok sorun vardı. Büyük bir potansiyel varken, Türkiye, içinde bulunduğu şartları hak etmiyor."

'ABDULLAH GÜL DESTEK OLDU'

Partide kadın, genç ve engelli kotasına vurgu yapan Babacan, "Abdullah Gül bize parti kuruluş aşamasında fikirleriyle destek oldu. Kurucu listemiz bugün duyulacak. Daha önce siyaset yapan 3'te 1 civarında. Yüzde 30 kadın oranımız var. Yüzde 20'si genç. Tüzüğümüze kadın, genç ve engelli kotası koyduk" diye konuştu.

Yorumlar (4)
ottoman 3 hafta önce
eh artık sizde hdp ile ittifak kurarsınız herhalde
bnt 3 hafta önce
hangi kanalda açıklamış fox mu zaten kafadan bitmiş lan senin fox tv dediğin kanal ülkede ne kadar vatan düşmanı varsa izlediği kanal :))) yani amaç akp mhp den oy çalmaksa bu biraz zor çalsa çalsa hdp chp iyi parti den çalar çünkü kafa aynı herşey kötü herşeye muhalefet etmek gerek birtanesi de çıkıp demiyorki bu doğru şu da yanlış diye biz yapmadık onlar yaptı onlar yaptıysa kesin yanlış akp çok hata yapıyor ama doğrusunada doğru diyebilecek muhalefet gerek bu ülkede akp nin her seçim kazanmasının nedeni bu beyin özürlü muhalefet partileri ülkeyi satalım ( para değil vatanı satmak mesele ) destek görürüz diye düşünüyorlar yok hainlikle muhalefeti karıştırıyorsunuz muhalefet olmak hain olmayı gerektirmez.
adil öner 3 hafta önce
çok yazık bunlar nasıl yıllarca toplumu anlamadan bakanlık yapmışlar,tarihe bir bakın itibar gören partiler olağan durumlarda yani darbe veya benzeri sıkıntılar arkasında millet iradesinin alabora olduğu zamanlar arkasında kurulan partiler kabul gördü.bunu nasıl göremezler.gaz uzmanlarının gazına gelip ortaya çıkmak anca bir gönül eğleme vakit geçirme derneği olur.itibarınız AKP içinde TAYYİP ERDOĞAN rüzgarı ile idi şimdi yok.kendinize yazık etmeyin paranız sağlığınız idealleriniz yok olur gider.çok iddialı iseniz malum isimlerle değilde Reisin yanından bir kaya alında ondan sonra görelim.Gaz uzmanları son 20 yılda kimleri yutmadıki......
kgt 3 hafta önce
şimdi akp liler ona hain diye yorum yapacak.yapmadan ben söyleyeyim.herkes parti kurabilir...bu ülkeye en büyük zararı verenler açılım sürecini yapanlar ve 4 milyon suriyeliyi bu ülkeye sokanlardır..bunu ilerde daha iyi anlayacaksınız.