Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra ilk kez konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "YSK seçim sonucunu onayladı ama bu sonucun ahlaki meşruiyeti yoktur" dedi. CHP lideri, istifa edip etmeyeceği konusunda da, "MYK’da, Parti Meclisi’nde incelemeler, değerlendirmeler, tartışmalar yapılacak ve hep birlikte karar vereceğiz" ifadelerini kullandı. 

Halk TV'den Fikret Bila'ya konuşan Kılıçdaroğlu, “İktidar seçim kampanyasını, yalana, iftiralara, montaj kasetlere dayandırarak yürüttü. Halka yalan söyledi. Halkına yalan söyleyen biri cumhurbaşkanı olabilir mi? İktidarın ve seçim kampanyasının bu yönüyle sorgulanması gerekir” dedi.

"BU SONUCUN AHLAKİ MEŞRUİYETİ YOKTUR”
Seçim sonucunu nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruyu, “Siyasette abartı olur ama yalana, dolana, sahteciliğe, iftiraya yer yoktur” diye yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Seçim kampanyası boyunca benim hakkımda yalan söylediler. İftiralar attılar. Sahte videolarla kampanya yürüttüler. Ve bu videoların sahte olduğunu, montaj olduğunu itiraf ettiler. Yüksek Seçim Kurulu, seçim sonucunu onayladı ama bu sonucun ahlaki meşruiyeti yoktur. Ayrıca kimlere oy kullandırıldığını da gördük. İthal seçmen yarattılar. Türkçe bilmeyen yabancıların oy kullandığını gördük. Bu da ahlaki açıdan sorgulanmalıdır. Seçimin ahlaki meşruiyet açısından hukukçular da ilahiyatçılar da tartışmalıdır.”

"BİRLİKTE KARAR VERECEĞİZ VE KAMUOYUYLA PAYLAŞACAĞIZ"
Bila'nın "istifa edip etmeyeceği" yönündeki sorusuna ise Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:

“CHP çok köklü bir parti. CHP’de her düşünce rahatlıkla dillendirilir, tartışılır ve bu süreç sonunda partinin yetkili kuralları karar verir. Şimdi bu süreci yaşıyoruz. MYK’da, Parti Meclisi’nde incelemeler, değerlendirmeler, tartışmalar yapılacak ve hep birlikte karar vereceğiz ve kamuoyuyla paylaşacağız.”