Kahramanmaraş merkezli 7,5 büyüklüğündeki bir deprem senaryosu tatbikatı yapıldı

Kahramanmaraş’ta, 7,5 büyüklüğündeki bir deprem senaryosu gereği, 26 ilin katılımıyla ulusal düzeyde gerçekleştirilen tatbikat başlatıldı. Tatbikatta senaryo gereği enkaz altında kalan yakınlarını aramaya gelen vatandaşları görevliler sakinleştirerek enkaz bölgesinden uzaklaştırdı.

Kahramanmaraş merkezli 7,5 büyüklüğündeki bir deprem senaryosu tatbikatı yapıldı

Kahramanmaraş’ta, 7,5 büyüklüğündeki bir deprem senaryosu gereği, 26 ilin katılımıyla ulusal düzeyde gerçekleştirilen tatbikat başlatıldı.

Senaryo gereği Kahramanmaraş'ta depremin meydana gelmesiyle kentteki AFAD ekipleri, hızlı bir şekilde yıkımın meydana geldiği bölgelere hareket etti.

Havalanan polis helikopterinin yıkılan binaların yerini belirlemesinin ardından ekipler, enkazlara yönlendirildi.

Bir otel ve binaların enkazı olarak belirlenen ve yıkımı devam eden Sabancı Kültür Merkezi binasına ulaşan ekiplerce önce çevre güvenliği alındı.

Daha sonra enkazda bulunanlara yönelik çalışma başlatan ekipler, senaryo gereği enkazda yakınlarını bulmak için gelen ve enkaza girmek isteyen vatandaşları zorla uzaklaştırdı.

İlgili tüm kurtarma birimlerinin enkaz bölgesine ulaşmasıyla birlikte enkazda arama kurtarma çalışmaları başlatıldı.

Önce enkazın çatısında bulunan yaralıları itfaiye merdiveniyle indiren ekipler, daha sonra merdivenin ulaşamadığı alanlardaki yaralıları da halatlar yardımıyla aşağıya indirerek, sağlık görevlilerine teslim etti.

Enkaz altını dinleyen ve kamera yardımıyla yaralılara ulaşmaya çalışan ekipler, enkaz altında tespit ettiği yaralılara ilk müdahaleyi yaparak dışarı çıkardı.

Tatbikat sırasında Vali Vahdettin Özkan da senaryo gereği oluşturulan kriz merkezinde ekipleri yönlendirdi.

HABER FOTOĞRAFLARI

İlk gününde depremin ilk 24 saatinin canlandırıldığı tatbikat yarın da devam edecek.

Tatbikatı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu da Ankara'daki AFAD Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinden takip etti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
bg
bg - 4 ay Önce

Japonya da 7,5 şiddetindeki depremde 35. katta yeşil çayını yudumlamaya devam edebilirsin. Biz ALLAH' a emanet yaşıyoruz.

ulubatlı
ulubatlı - 4 ay Önce

bu işler tatbikatla senaryolarla olmaz,sağlam binaların yapılmasını sağlamakla olur.dostlar alışverişte görsün.hespsi o kadar.

tatbikat
tatbikat - 4 ay Önce

haberi biliyorsunuz saçma sapan başlık yapıyorsunuz.tatbikat demiyorsunuz

GÖREN GÖZ.
GÖREN GÖZ. - 4 ay Önce

TATBİKAT EN ZOR ŞARTLAR İÇERİSİNDE YAPILIR, BÖYLE İKİ KATLI BASİT ŞEKİLDE YAPILMAZ. DEDİĞİM GİBİ YÜKSEK VE ZOR ŞARTLAR İÇEREN YERLERDE OLURKEN GÜCÜNÜ, EKSİKLİKLERİNİ GÖRÜRÜSÜN TEDBİRİNİ ALIRSIN.YAPTIKMI YAPTIK ŞEKLİNDE GEÇİŞTİRİLECEK KONU İÇERMİYOR YAPILAN OLAY.

mehmet temiz
mehmet temiz - 4 ay Önce

feci görüntüler ne demek abartı yazı yazmada üstünüze yok

drsn
drsn - 4 ay Önce

sabancı kültür merkezini niye yıktıkları belli oldu

Mahmut
Mahmut - 4 ay Önce

Binaları sağlam yaptırın öncelikle boş işlerle uğraşın anca

SIRADAKİ HABER