İftar programına İHH İnsani Yardım yönetim kurulu gönüllü aileler ve yüzlerce yetim aile katıldı.
Kahramanmaraş İnsani Yardım derneği Başkanı Yusuf Bülbül, İHH, yetimler ve iftar programı hakkında şunları söyledi: “İHH olarak 1992 yılından bu yana yetimlere yönelik olarak çalışmalar yapıyoruz. Bugün 12 ülkede 42 yetimhane, 1 yetim eğitim merkezi ve 1 eğitim kampüsüyle devam ediyor. ve 43 ülkede ve Türkiye’de 79 şehirde bulunan 136.825 yetim çocuğumuzun her ay düzenli bakımını üstleniyor; eğitim, sağlık, gıda, barınma gibi konularda onlara destek veriyoruz. Her yıl ise 120 ülkedeki 800 bin yetim çocuğumuza ise bayramlık ve gıda gibi dönemsel yardım ulaştırıyoruz.

Kahramanmaraş’ta 500’den fazla yetim çocuğumuza her ay düzenli destek vermeye çalışıyoruz. 2007 yılında K.Maraş merkezinde yetim çocuklarımız için başlattığımız bu kampanyadan bugüne kadar 2000’den fazla çocuğumuz yararlandı. Şimdi şöyle bir geçmişe bakınca görüyoruz ki, desteklediğimiz çocukların bir kısmı evlendi, bir kısmı üniversitede okuyor, bir kısmı üniversiteyi bitirdi iş sahibi oldu. En güzeli de meslek sahibi olup kendileri gibi yetim olan başka çocuklara sponsor olan çocuklarımız var. Bir kısmı ise henüz ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi. 1 yaşından 20 yaşına kadar birçok çocuğumuza ayni, nakdi, sosyal, psikolojik destek vermeye çalışıyoruz. Bir yetim çocuğumuzun aylık sponsorluk bağış tutarı 800 TL, Bizim bir sloganımız var ‘Yetim Gülerse, Dünya Güler’. Geçtiğimiz yıl Kahramanmaraş'ta depremde yetim kalan çocuklarımızı da sponsorluk sisteme ekledik ve toplam 154 ailemize destek veriyoruz. 56 sponsorumuz 76 yetime sponsor olmuş ancak Şubat ayındaki artışla birlikte bazı sponsorlarımız azaldı, Bu sebeple en az 30 sponsora ihtiyacımız var. Ayda sadece 800 TL ödeyerek bir yetim yavrumuza destek olabilirsiniz.”

Bülbül, açıklamasının devamında ise, "Bugün 15 Ramazan dünya yetimler günü. Bildiğiniz gibi biz bunu 2013'ten bu yana her yıl tüm dünyada ve Türkiye'de olduğu gibi şehrimizde de iftar sofraları kurarak, çeşitli hediyeler vererek yetimlerimizle kutlamaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl yaşanan büyük deprem felaketi sebebiyle, bu etkinliği yapamamıştık. Bugün hep birlikte elhamdülillah yaralarımızı sardık ve Ramazan'ın sevincini yaşıyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde giyim mağazamızı faaliyete geçireceğiz. Giyim mağazamızı faaliyete geçirdiğimizde sizlere arayarak çocuklarımızı sevindireceğiz” diye konuştu.