Türkiye’nin en büyük 4. ovası olan; Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nin kesiştiği noktada yer alan ve 2020 yılı itibarıyla 142.000 nüfusa sahip Elbistan'ın tarih boyunca da bulunduğu bölgede önemli bir kent olduğunu ifade eden Karatutlu, depremin ardından Elbistan’dan göç eden eski nüfusun yakalanması ve bölgenin kalkınması için acilen il yapılmasının gerektiğini vurguladı.

Yıllardır tarım ve hayvancılık anlamında hazırlanan projelerin organize sanayi bölgesinde yer tahsisi yapılmamasından dolayı reddedildiğini ve girişimcilerin uzaklaştırıldığını söyleyen Karatutlu, “Elbistanda üretimin artırılması, istihdamın sağlanması ve tekrar göç alması için yıllardır bekletilen organize sanayi kamulaştırılmaları yapılmalı, organize sanayi kamulaştırmaları tamamlanana kadar bu projelere hazine arazilerinden uygun görülenler tahsis edilmeli ve deprem bölgesi olması nedeniyle buradaki girişim ve projelere kayıtsız şartsız hibe-kredi destekleri artırılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Karatutlu sözlerine şöyle devam etti:

‘Enerji üretimi yapan termik santrallerin filtreleme sistemleri acilen tamamlanmalı’

“Elbistan’da termik santraller nedeniyle özelleştirilen ve filtresi bir türlü faaliyete geçmeyen A Termik Santrali nedeniyle hava kirliliği son derece fazladır. Termik santralin püskürttüğü uranyum ve kobalt içeren kül dumanı sadece havayı değil, üzerinde 11 tane baraj bulunan Çukurova’yı besleyen, 510 kilometre uzunluğundaki Ceyhan Nehri ve diğer su kaynaklarını, uçsuz bucaksız tarım arazilerini ve insanları zehirlemektedir. Burada önemli enerji üretimi yapan termik santrallerin filtreleme sistemleri acilen tamamlanmalı ve doğaya verdiği zarar minimize edilmelidir. Elbistan’da 30 yıldır altyapı yenilenmemiştir. Yetersiz altyapı sürekli tıkanmakta ve her yağmurda ana caddeler nehir gibi olmaktadır.”

‘Yıllardır yol sorunu var’

“Elbistan’da yıllardır yol sorunu vardır. 20 yıldır devam eden Maraş Yolu Projesi ve 10 yıldır başlanamayan Malatya yolu dahil şehir içi ve mahalle yolları bir türlü yapılamamakta, yapılan yolların ömrü ise sadece 1 yıl ile sınırlı kalıp israfa ve kamu kaynağı zarara uğratılmaktadır.”

Kahramanmaraş Milletvekili Öztunç: 'Emekliler Açlık Ücretine Mahkum Ediliyor' Kahramanmaraş Milletvekili Öztunç: 'Emekliler Açlık Ücretine Mahkum Ediliyor'

‘Elbistan'da AK Parti belediyeciliğinde tek yapılan iş imar rantlarıdır’

“Elbistan'da 2009 yılı ile başlayan AK Parti belediyeciliğinde tek yapılan iş imar rantlarıdır. Daha önce 5 kat olan ruhsat izinleri, 16 kata kadar verilmeye başlanmış ve bugün ağır hasar ve orta hasar alan yüzlerce binanın temelleri o dönemde atılmıştır. Ayrıca depremde yıkımın en büyük olduğu yerler, yıllar önce kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilen yerlerde olmuş, ne belediye ne bakanlık ne de hükümet tarafından zamanında atılması gereken adımlar atılmadığı için binlerce insan buradaki binalarda yaşamını yitirmiştir. ‘Geliyorum’ diyen depremde göz göre göre insanların ölümüne sebebiyet verilmiştir.”

“Ağır hasarlı binaların yıkımında bütün tozlar şehre yayılmakta, demir ayıklama işlemi şikayetlere rağmen enkaz yerinde yapılmaya devam etmektedir. Depremin üstünden nerdeyse 1 yıl geçmiş ama Elbistan'da hala imar planı yapılamamıştır. Depremden sonra Elbistan'da bir doktora gidip tekrar kontrole gittiğinde aynı doktoru bulma olanağın bulunmamaktadır. Şehir hastanesi diye yapılan yapının içine doktor göndermeyen gerekli alet ve teçhizatları sağlamayan hükümet binlerce depremzede insanı sağa sola hastanelere gitmeye mahkum etmiştir.” 

‘AK Parti’ye yakınlığı ile bilinen birçok müteahhidin ağır hasarlı binaları orta hasarlıya çevrilmiştir’

“Elbistan'da AK Parti’ye yakınlığı ile bilinen birçok müteahhidin ağır hasarlı binaları orta hasarlıya çevrilmiştir. Kolonları patlamış birçok bina ağır hasar aldığı ve ilk hasar tespitleri ağır hasar olduğu halde, bu binaların müteahhitleri iktidara yakın olması sebebiyle ağır hasarlı binaları orta hasara çevrilmiştir. Ayrıca hala Elbistan merkezi içinde kolonu kirişi patlamış, aşağıya sallanan, önüne onlarca insanın aracını park ettiği binaların yıkımı tamamlanmamıştır. Elbistan'da aylardır ruhsat verilmemesinden dolayı orta hasarlı binaların güçlendirilmesinde çok geç kalınmıştır. Sığınacak bir yer bulamayan insanlar Orta hasarlı binalarda kaçak doğalgaz ile risk altında yaşamaktadır. Maddi imkansızlık yaşayan insanlar faturalarını yatıramadığı için doğalgaz ve elektrikleri kesilmektedir. Ayrıca evleri yıkılan ve ağır hasar alan Elbistanlı depremzedelere hala eşya yardım ödemesi yapılmamıştır.”

‘Depremden sonra yapılan TOKİ konutlarında iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmadığı için onlarca iş kazası gerçekleşmiştir’

“Elbistan'da depremden sonra yapılan TOKİ konutlarında iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmadığı için onlarca iş kazası gerçekleşmiştir. 1 Kasım 2023 günü Ketizmen’deki bir şantiyede iş cinayeti gerçekleşmiştir. Deprem sonrası ev ve işyeri kiraları en az 4-5 katına çıkmış olup, depremin ardından bir sezon geçmesine rağmen ne ev ne de işyeri teslimi yapılamamış, ruhsat verilmediği için özel sektöre de müsaade edilmemiştir. Ayrıca depremden sonra kurulan Elbistan konteyner çarşısında elektrikler kesilmiş, esnaftan proje, saat ve abone ücreti istenmektedir.”

‘İtiraz dilekçeleri kaybedildi ve hasar tespitleri yapılmamıştır’

“Depremden sonra bakanlık adına hasar tespiti yapan uzman kişiler tarafından hasar tespiti yapılmayan onlarca yapı vardır, bu kişilerin süresinde yapmış oldukları itiraz dilekçeleri kaybedildi ve itiraz süresi geçti diye hasar tespitleri yapılmamıştır. Tespiti yapılmayan yüzlerce bina olmasına rağmen, mağdur olan yüzlerce insanın şikayeti olmasına rağmen ne il müdürlüğü ne de bakanlık bu hususta soruşturma bile yapmamıştır.”

‘Geçmişe dönük evraklarını temin edememektedir’

“Elbistan Belediyesi binası acil yıkılacak konumda olmamasına rağmen alelacele yıkılmış ve kayıtlı olmayan birçok arşiv belgesi enkaz altında parçalanmıştır. Yıkım esnasında evrakların enkazdan toplanamayacağını dile getiren avukatlar hakkında çeşitli suçlardan soruşturma dosyası açılmıştır. Deprem fırsat bilinip akla soru işareti getiren durumlar haricinde bugün vatandaş belediyeden arşivde kayıtlı olmadığı için geçmişe dönük evraklarını temin edememektedir.”

‘Bölgenin eğitim ve sağlık durumu il olmaya müsaittir’

“KOSGEB'in deprem sonrası işletmelerin canlanması destek programı olan acil durum desteğinden birçok meslek grubu faydalanmasına rağmen yokluk içinde görevini sürdüren deprem bölgesi avukatları acilen bu programa dahil edilmelidir.”

“Bütün bunların üzerine; Elbistan‘ın deprem sonrası hayatta kalabilmesi için yerel seçimler öncesi mutlak il yapılması çalışmalarının başlatılması gerekir. Elbistan nüfusu 100.000’in üzerindedir. Elbistan il merkezine 150 km uzaktır. Çevresinde onu tamamlayan üç ilçe vardır. Özellikle tarım ve hayvancılıkla birlikte, bu doğrultuda oluşabilecek sanayi potansiyeli vardır. Bölgenin eğitim ve sağlık durumu il olmaya müsaittir.”