Açılış töreninde konuşan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, ''hayata geçirdiğimiz projeyle bu tarihi köprümüzü de yayalaştıracağız yaşatmakla kalmayıp adını bu şehre büyük hizmetleri olan Ali Sezal’ın adını verdik” dedi.

photo1663253863

Yeni köprü sayesinde şehir merkezinin trafik yükünü de büyük ölçüde hafifletecek ine değinen Başkan Güngör, “Tevfik Kadıoğlu Köprülü Kavşak Proje’mizi söz verdiğimiz süre içerisinde, 90 günde biz açtık. 89 günde inşa etmek için söz verdiğimiz Kanlıdere’nin Yeni Köprüsü’nü hizmete açtık. Şehrimizin önemli bir geçiş güzergâhı olan yeni merkezimize rahmetli vekilimizin adını verdiğimiz İmran Kılıç Köprüsü’nü de ay sonuna kadar inşallah hizmete açıyoruz. Tamamladığımız bütün bu projeler bir ekip işi. Hamdolsun hemşerilerimize verdiğimiz sözlerimizi yerine getiriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi.

photo1663253863 (1)

“SÖZ VERDİK, HEDEFLEDİĞİMİZ SÜREDE TAMAMLADIK”
Kanlıdere Köpülü Kavşak projesinin hedeflenen sürede tamamlanarak hizmete alındığını vurgulayan Başkan Güngör, “Her alanda olduğu gibi ulaşım alanında da şehrimizin en az 50 yıl ilerisini görerek projelerimizi hayata geçirmeye gayret ediyoruz. Ulaşım altyapımızı geliştirmek ve hizmetlerimizi daha ileriye taşımak için Ulaşım Master Planımızı hazırladık. Hazırladığımız master plan çerçevesinde yatırımlarımızı hayata geçirmeye devam ediyoruz. Bugün de Kanlıdere Köprülü Kavşak projemizi de hedeflediğimiz sürede tamamlayarak hizmete almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Örnek bir zaman içerisinde tamamladık. Bu noktada hemşehrilerimize verdiğimiz sözümüzü de yerine getirdik” ifadelerini kullandı.

photo1663253863 (2)

KANLIDERE KÖPRÜSÜ İLE ALAKALI BİRKAÇ FARKLI PROJE VAR”
Kanlıdere Köprüsü’nün Kahramanmaraş ulaşımı için önemine dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Kanlıdere Köprüsü ile alakalı birkaç farklı proje var. Burası aynı zamanda Sarayaltı ile bağlantı kurmuş olacak ve aynı zamanda tarihi dokumuz olan Maraş Kalesi ile yukarı bölgelerimiz ile bağlantı oluşturacak. Sarayaltı yol çalışmasında 6 metrelik yol 18 metreye çıkartılacak ve ulaşım rahatlamış olacak. İnşaat alanımızda kamulaştırma konusunda sona geldik ve bu alandaki çalışmalarımız devam ediyor. Sarayaltı – Kanlıdere – Kale Bağlantı Yolu projemiz şehir merkezinin trafik yükünü hafifletmesi bakımından son derece önemli bir yatırım. Bölgede kamulaştırma çalışmamızı yüzde 95 seviyesine çıkardık” dedi.

photo1663253863 (5)

“ŞEHRİMİZİN CANLANMASI, DAHA FAZLA ZİYARETÇİYİ ALMASI İÇİN UĞRAŞIYORUZ”
Doğal mirasımızın ve tarihi dokumuzun korunması için Tarihi Kale, Ulu Cami ve Kapalı Çarşı’yı merkeze alan bütüncül bir plan içerisinde çalışıyoruz diyen Başkan Güngör, “Hamdolsun Kale’mizin restorasyonunu tamamladık. Kapalı Çarşı'mızın ön cephesini yeniledik. Tekke kentsel dönüşümde son aşamaya geldik. Rezerv konutlarımız bitmek üzere. Yerinde dönüşümler de başlamış olacak. Valilik meydanı dönüştürülüyor; otoparkıyla, alışveriş alanlarıyla, sokak kültürüyle tarihi dokumuza uygun çalışmalar devam ediyor. Onikişubat Stadyumu’muzu dönüştürüyoruz, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mızla, TOKİ'miz ile ortak projeler yürütüyoruz Yeni stadyumumuzu Hanefi Mahçiçek Stadyumu'na taşıyıp orayı da kapsamlı bir spor kompleksi haline getireceğiz” diye konuştu.

“BU ŞEHRİ YENİDEN HAYAL ETTİK”
AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ise, bir hayalin gerçekleştiğinin altını çizerek, “Kanlıdere Köprümüz yeni adıyla Ali Sezal Köprümüz hayırlara vesile olsun. Bunun için değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Hayrettin Güngör’e ben çok teşekkür ediyorum. Burada kıymetli olan, söz verdiği süre 89 gün içerisinde bir disiplinle bunu bitirmiş olması. Bizim söylediğimiz bir şey vardı; ‘Kahramanmaraş’ı yeniden hayal etmek’. Çünkü bu şehir yeniden hayal edilmeyi, yeniden tasavvuru, yeniden tahayyülü hak eden bir şehir.

AA-20220915-28905546-28905544-AK_PARTI_GRUP_BASKANVEKILI_UNAL_KAHRAMANMARASTA_KOPRU_ACILISINA_KATILDI

Kahramanmaraş, ruhu olan bir şehirdir, kalbi olan bir şehirdir. Dili, sözü olan bir şehirdir. Kahramanmaraş sadece bir mimariden değil, aynı zamanda bir ruh ve imandan ibarettir Biz bu hizmetleri yaparken öncelikle insanı inşa etmek istiyoruz. Yaptığımız okullar, hastaneler, yollar bütün bunları yaparken insanın ruhunu, imanını, inşasını, ahlakını da yükseltmek ve yüceltmek istiyoruz. Bizim kavgamız kardeşlerim iktidar kavgası değildir. Büyük bir ruhun, büyük bir imanın, büyük bir medeniyet iddiasının kavgasını veriyoruz. Bunun böyle bilinmesi gerekir” dedi.

“KAHRAMANMARAŞ HER ŞEYİN EN İYİSİNİ HAK EDİYOR”
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Şehre yapılan yatırımların Halka hayırlı olsun temennisinde bulunarak, “Burada Anadolu’nun kurtuluş mücadelesinin kahraman kalelerinden birisi olan Kahramanmaraş’ta, edebiyatımızın başkenti diyebileceğimiz Kahramanmaraş’ta bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bu süre içerisinde şehrin bütün kesimlerine dokunabilme imkanını inşallah elde edeceğiz. Hem teşkilatımızla hem sivil toplum kuruluşlarıyla hem basın mensuplarıyla, aynı zamanda çarşıda pazarda halkımızla birlikte olduk. Büyükşehir belediyemizin 89 günde tamamladığı Kavşak inşallah hayırlara vesile olur. Kahramanmaraş Her şehrin en iyisini hak ediyor” dedi.

photo1663253863 (4)

“GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN TEMELLERİNİ ATIYORUZ”
Türkiye’nin artık seçim sathı mailine girdiği, böyle tabir caizse kum saatinin ters çevrilerek kumun aşağıya doğru süzülmeye başladığı bir süreçteyiz diyen Kurtulmuş, “Burada her zaman olduğu gibi sadece seçim döneminde değil halkımızın içinde olarak taleplerini beklentilerini, siyasete söylemek istediklerini dinleyerek ve milletimizin görüşleri çerçevesinde siyasetimizi olgunlaştırmaya çalışarak yolumuza devam ediyoruz. Yaz ayları boyunca bütün milletvekili arkadaşlarımız, teşkilatlarımız Kahramanmaraş’ta da Türkiye’nin her yerinde çok güzel çalışmalar yaptılar. Milletimizin içinden geçtiği bu zor süreçlerde milletimizi yalnız bırakmadılar. Hükümetimiz de her alanda tedbirlerini alarak Türkiye’nin küresel ölçekte yaşanan bu ekonomik sıkıntılardan en az zararla milletin bunu aşabilmesi için gayret ediyoruz, mücadele ediyoruz” diye konuştu.