Dalgalı ekonomik değerlerin zorladığı meslek gruplarından biri olan Mimarlar, hem mimarların yaşadığı ekonomik sıkıntılara hem de artan maliyetler karşısında proje bedellerinin durumunu değerlendirdi.

Yazılı açıklamayla yeni proje maliyetlerini duyuran Mimarlar Odası Kahramanmaraş Şube Saymana Abdüssamet Yiğitoğlu şöyle konuştu, “Hayatını sadece mesleğini icra ederek kazanan her kademede mimar, ay sonunu getirmekte zorlanmakta; ev kirası, faturalar, okul taksitleri, kredi borçları gibi sıkıntıları, tüm ülke ile birlikte paylaşmaktadır. Günlük hayatın bu streslerini meslektaşlarımız da derinden hissetmektedir.

Bildiğimiz gibi mimarlık mesleğini özellikle serbest yürütmeye çalışanların emeğini fiyatlamak için kullandığı temel kaynak;

Mimarlık Hizmet Bedeli = Yapı Yaklaşık Birim Maliyeti x Yapı Yaklaşık Alanı x Sınıf Ücret Oranı x Hizmet Bölüm Oranı x Hizmet Dalı Oranı x Bölge Geçim Endeksi Katsayısı x Zorluk Kriteri Katsayısı formülüyle hesaplanmaktadır. Uzun süredir kullanılan bu formüldeki yıllara göre değişen tek değer yılda bir kez Şubat aylarında güncellenen Yapı Yaklaşık Birim Maliyetidir. Bu sene enflasyondaki afaki artışlardan dolayı bir ilk yaşanarak Yapı Yaklaşık Birim Maliyeti bu yıl 21/06/2022 tarihinde tekrardan güncellenmiştir.

Yapı Yaklaşık Birim Maliyetinin güncellenmesiyle birlikte yeni Mimarlık Hizmet Bedeli listemizde %70 e yakın fiyat artışı olmuştur. Meslektaşlarımız Temmuz ayı itibariyle yeni anlaşacağı projelerde bu listelerden teklif vermesi gerekmektedir. Eski anlaştığı ve daha ruhsatı çıkmamış işlerin de odamıza bildirilmesi gerekmektedir. 2023 Şubat ayına kadar geçerli olan yeni Mimarlık Hizmet Bedeli listemiz mesleğimize, meslektaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”