Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Mehmet Bağlar, Dulkadiroğlu İlçe Tarım Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Ziyarette özelde Kahramanmaraş genelde Türkiye genelinde tarımın durumu hakkında İlçe Tarım Müdürü Talip Korkmaz ile bir süre fikir alışverişinde bulunan Bağlar, ülke genelindeki kaliteli üç sınıf toprak içinde tarım topraklarının payının yüzde 90’ları bulduğunu ve bu verimli toprakların profesyonel yöntemlerle işlenmesinin ülke ekonomisi için hayati değere sahip olacağını dile getirdi.

WhatsApp Image 2023-05-10 at 16.31.34 (1)

Tarım sektörünün ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu ve üretime, istihdama ve dış ticaretimize hatırı sayılır bir katkı vermeye de devam ettiğini ifade eden CHP Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Bağlar, “Neoliberal ve çokuluslu tekelci politikalar sonucu, tarımda ülkemizi net ithalatçı bir konuma getirdi. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun tarım konusunda da dediği gibi çiftçi tarımdan kopmakta, gençler tarım dışı alanlara yönelmekte, tarım toprakları atıl kalmaktadır. Kırdaki yoksullasma, kentteki yoksulluğun da kaynağı olurken dışa bağımlı bir tarımsal yapı ortaya çıkmaktadır” dedi.

WhatsApp Image 2023-05-10 at 16.31.32

“Tarıma ve çiftçilerimize daha fazla önem vermek zorundayız”

Türkiye’nin dış ticaret açığını kapatmanın en önemli kalemlerinin başında tarımın geldiğini vurgulayan Mehmet Bağlar, “İklim değişikliğine bağlı küresel ısınmadan kaynaklı dünyada yaklaşık 2 milyar insan gıda güvenliğinden maalesef yoksun kalıyor. Bilindiği üzere gelecekte gıda, enerji ve su savaşlarının beklendiği bir gelecekle karşı karşıyayız. Bunun için gelecekte gıdanın güvencesi tarıma daha fazla önem vermek aynı zamanda çiftçimizin alın terinin karşılığını vermek zorundayız” diye konuştu.

WhatsApp Image 2023-05-10 at 16.31.33

“Köylü milletin efendisidir”

Türkiye’nin verimli tarım arazilerinin olmasına rağmen tarımda ithalatçı bir ülke olduğuna dikkat çeken Bağlar, “Bu kutsal ülkenin kutsal topraklarına değer katan çiftçilerimiz ülke insanımızın gıda ihtiyacının karşılanacağının farkındayız. Bu kadar verimli tarım arazilerimiz varken biz neden ithalatçı ülke olalım? Çitçilerimiz ürettikçe üretilen ürünlerin hak ettiği değeri buldukça üretimden asla vazgeçilmez. Halkımızın gıda güvenliğini ve gıda egemenliğini CHP iktidarında sağlayacağız” ifadelerini kullandı.