AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “sürtük” ifadesi üzerine yaşanan tartışma kavgaya dönüştü. Milli Eğitim Şube Müdürü, eşinin tartıştığı öğretmeni bahçede yumrukladı, öğrencilerin ve öğretmenlerin önünde “Bu okuldan gidecek O.Ç” diye bağırdı. 

Eğitim camiasını sarsan olay Mezitli’deki İçel Anadolu Lisesi'nde yaşandı. Öğretmenler odasındaki sohbet sırasında konu Erdoğan’ın, Gezi eylemlerine katılan kişilere “sürtük” diyerek hakaret etmesine geldi. Hülya Koçyiğit’in oynadığı "Sürtük" adlı film de odada konuşuldu.

“Bu adam buradan gidecek"

Bu sırada Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni kadın öğretmen, kendisine laf vurulduğunu ileri sürerek tartışmaya dahil oldu. Kadın öğretmen, Mezitli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde şube müdürü olan eşi M. S’yi arayarak kendisine hakaret edildiğini ileri sürdü.

Müdür M. S. bunun üzerine İçel Anadolu Lisesi'ne geldi ve eşine hakaret etmekle suçladığı öğretmen B. A’yı okul bahçesinde yakaladı. Görgü tanıklarının ifadesine göre, şube müdürü M.S, öğretmen B.A’ya yumruk attı. Diğer öğretmenlerin araya girmesiyle müdür M. S. bahçeden uzaklaştırıldı. Müdür M. S. bu sırada “Bu adam buradan gidecek. Buradan gidecek O.Ç” diye bağırarak küfür etti. Müdürün bu küfürleri pencerelerden kavgayı izleyen öğrenci ve öğretmenlerce duyuldu, ayrıca cep telefonu kamerası görüntülerine de yansıdı.

surtuk_16_9_1654265323

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, Mezitli MEM Şube Müdürü M. S. ve İçel Anadolu Lisesi öğretmeni B. A. arasındaki tartışmayla ilgili kendilerine de görüntü geldiğini, ayrıca üyelerinin bilgi verdiğini söyledi. Sümbül, bugün okulda inceleme ve görüşmeler yapacaklarını ifade etti.