banner240

KSÜ - Sanayici - İŞKUR işbirliğiyle nitelikli personel sıkıntısı çözülecek

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, İŞKUR ortaklığı ile “İntörn Mühendislik” programı başladı. İşletmelerde 350 saate yakın pratik eğitim görecek mühendisler, sanayinin nitelikli personel sıkıntısın çözecek.

EĞİTİM 08.02.2016, 16:41
KSÜ - Sanayici - İŞKUR işbirliğiyle nitelikli personel sıkıntısı çözülecek
banner257
banner226

 Tekstil Mühendisliği bölümüne destek veren Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, “İntörn Mühendislik” uygulamasını da başlattı. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, İŞKUR ile ortak başlayan uygulama sayesinde 14 mühendis adayı belirlenen işletmelerde çalışacak. Sanayi yatırımı hızla artıran Kahramanmaraş, böylelikle nitelikli personel sıkıntısın kendi başına çözmüş olacak.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis salonunda “İntörn Mühendislik” tanıtım toplantısında konuşan KMTSO Başkan Yardımcısı Serdar Zabun, “İşletmeler için bilgi ya da tekniğin hızlı şekilde üretime yansıması ve ticarileşmesi çok önemlidir. Bu itibarla batılı ülkelerde, özellikle sanayileşme konusunda mesafe almış ülkelerde, bilginin ticarileşmesi daha hızlı ve etkin şekilde gerçekleşmektedir. Bunun da altında yine ar-ge ve bununla birlikte kuvvetli üniversite-sanayi işbirliği yatmaktadır” dedi.

HEDEFLER BÜYÜK

“Türkiye, 2023 yılında milli gelirini 2 trilyon dolara, yıllık ihracatını ise 500 milyar dolara, kişi başına milli gelirini 25 bin ABD Doları’na çıkarmayı, bölgesinde ve dünyada söz sahibi olmayı hedeflemektedir” diyen Zabun şöyle konuştu: “Bu hedefleri sağlayabilmek, özellikle ekonomik kalkınma alanında sürdürülebilir üretim ve yüksek katma değer oluşturmak adına özel sektörün bilim ve teknolojiye daha fazla yatırım yapması, ar-ge ve inovasyon çalışmalarına ağırlık kazandırması ön şartlar arasında yer almaktadır.  Özel sektörün bu misyonunu yerine getirmesi, işletmelerde mühendislik faaliyetlerinin artırılarak ar-ge ve inovasyon konusunda kurumsal kapasite oluşturulmasını desteklemek, kuvvetli bir üniversite-sanayi ilişkisi kurmak amacıyla, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve İŞKUR İl Müdürlüğü koordinasyonu ile işletmelerimizde ‘İntörn Mühendislik’ eğitimleri gerçekleştirilecektir” 

ÜRETİME ADEPTE OLUNACAK

Zabun şöyle konuştu: “Bugün burada tanışma ve oryantasyon toplantısını gerçekleştirdiğimiz bu eğitimler sayesinde, mühendislerimiz üretim sürecine daha fazla adapte olacak, okulda öğrendiklerini pratikle pekiştirecektir. Üretim sahasında işi öğrenerek sanayinin ihtiyaç duyduğu pratik tecrübesini kazanmış mühendislerin yetiştirilmesi ve mezun olduklarında öğrencilerin de iş bulmalarının kolaylaştırılması bakımından intörn mühendislik eğitiminin çok önemli olduğu değerlendirilmektedir.  Eğitim-Öğrenimde son sınıf bahar döneminde bulunan ve yönetmelikteki şartları sağlayan öğrenciler "İntörn Mühendis" olarak tanımlanmaktadır. İntörn Mühendisler, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı çeşitli tekstil işletmelerinde, tam sigortaları ve aylık ödemeleri İşbaşı Eğitim Programı kapsamında İŞKUR tarafından ödenmek suretiyle istihdam edilecektir” 

ÖĞRENCİLER ZORLANMAYACAK

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İbrahim Taner Okumuş, öğrencilerin işe uyum sürecini bu uygulama sayesinde daha rahat geçireceğini belirterek, “Fakültemizdeki Tekstil Bölümündeki İntörn Mühendislik uygulaması daha önce müfredata girdi. Bu dönem ilk uygulaması yapılacak. Bizim için yeni bir alan. İlk defa fakültemizde böyle bir uygulama yapılıyor. Bu uygulamayı önemsiyoruz. Sanayi den geri dönüş olarak öğrenciler ile alakalı bize gelen önerilerden bir tanesi; öğrenciler iş hayatına hazır değil, mezun olup ta iş hayatına girdikleri zaman iş hayatına da çok bilgileri olmuyor’ deniyordu. İntörn mühendislik sayesinde öğrencilerimiz son dönemlerini işletmelerde geçirecekler. Okulda aldıkları teorik bilgileri pratiğe dökme şansları olacak” dedi. 

İŞE UYUM SÜREÇLERİ KISALACAK

İŞKUR Müdürü Ali Yüce ise programın detaylarını sunum ile anlattı. Yüce şunları dile getirdi: “Üniversite mezunu gençlerimizin en çok karşılaştıkları sorun, işe uyum süreçleri oluyordu. Bu tecrübeyi kazanmaları ve bu süreç içerisindeki maliyetleri de iş yerine yüklenmemesi için işsizlik sigortası fonundan birinken meblağı kullanmak için adım attı. Bu uygulama 6 ay sürecek. Sayın Başbakanımızın da daha önce bahsettiği gibi bu sürenin 1 yıla çıkması için çalışmalar devam ediyor.” 

SANAYİ-ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİNDE KUVVETLİ BİR ADIM

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yasemin Korkmaz, “İki sene önce başladığımız bu yolculuk ürüne dönüşmek üzere, bundan dolayı da çok heyecanlıyız. Üniversite-sanayi-kamu birlikteliğini tam manası ile sağlamış bulunduklarından dolayı memnunuz” dedi. 

Programa KMTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar Zabun, İŞKUR Müdürü Ali Yüce, KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Korkut Tanrıverdi, KMTSO Genel Sekreteri Akif Pakdil, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İbrahim Taner Okumuş, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yasemin Korkmaz, firmaların insan kaynakları yetkilileri ve öğrenciler katıldı. 

Yorumlar (1)
Kazım Koyuncu 6 yıl önce
Hiçbir faydası olacağını sanmıyorum. Palavra
34°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 22 Eylül 2021
İmsak 04:51
Güneş 06:12
Öğle 12:30
İkindi 15:57
Akşam 18:39
Yatsı 19:54