Gülşen'in nisan ayında verdiği konserde “İmam Hatip’te okumuş daha önce kendisi, sapıklığı oradan geliyor” dediği görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı.

Bunun üzerine Gülşen hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı TCK 216. madde kapsamında “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama” suçundan soruşturma başlatıldığını duyurdu.

BEŞİKTAŞ’TAKİ EVİNDEN GÖZALTINA ALINDI

Savcılık, emniyete yazı yazarak Gülşen'in ‘mevcutlu' bir şekilde getirilmesi talimatını vermişti. Bunun üzerine şarkıcı Gülşen, soruşturma kapsamında bugün İstanbul Beşiktaş'taki evinden gözaltına alındı.

936e56d2-160a-49bd-8acf-ced0f3108d64 (1)

ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Gülşen, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube’de ifade verdikten sonra adliyeye sevk edildi. Gülşen’e eşi Ozan Çolakoğlu ile avukatı eşlik etti.

GÜLŞEN’DEN AÇIKLAMA

Nisan ayındaki konserinde imam hatip liselilere yönelik sarf ettiği sözlerden dolayı hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” iddiasıyla soruşturma başlatılan ve gözaltına alınan şarkıcı Gülşen, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Gülşen, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Uzun yıllardır birlikte çalıştığım çalışma arkadaşlarım ile iş ve çalışma ortamında yapmış olduğum bir espri toplumu kutuplaştırmayı hedefleyen kimseler tarafından öne çıkarılarak yayınlanmıştır. Sözlerimin ülkemizdeki kutuplaştırmayı hedefleyen kötü niyetli kimselere malzeme vermiş olmasından dolayı üzgünüm. İnandığım özgürlüğü savunurken, eleştirdiğim radikal uca kendimin savrulduğunu görüyorum. Videodaki söylemimden rahatsızlık duyan ve incinen herkesten özür diliyorum. Daha başka bir dil bulmalıydım; bulacağım…”

0acbf7cf-4f37-436d-a6aa-b9d3d50c9cbc (1)


“ADALETİNİZ BATSIN”

Popçu hakkında soruşturma açılmasına ve gözaltına alınmasına siyasiler tepki gösterdi:

Canan Kaftancıoğlu: Kişinin fikri ya da esprisine katılmamakla kişiye saldırmak, tehdit etmek ya da hedef göstermek apayrı şeyler Yargının bağımsız olduğu demokratik ülkelerde katılmadığız espriye gülmez, fikre de karşı fikir sunarsınız olur biter. Sanatçı Gülşen'e yapılanlara bir de bu açıdan bakın.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: Hakaret edene dava açarsın yargı kararını verir, Şarkıcı Gülşen’e bir de gözaltı kararı çıkarmışlar. Katiller, teröristler, uyuşturucu kaçakçıları dışarıda geziyor ya da ülkeden kaçırılıyor, hakarete jet gözaltı. Adaletiniz batsın!

Fikri Sağlar: Gülşen’e şak diye soruşturma açan savcılar, Sedat Peker’in 2 yıldır ortaya döktüğü pislikle ilgili ölü taklidi yapıyor. Nerdesiniz savcılar?

“SİFİL VE KONAKÇI İÇİN SESSİZLER”

İlahiyatçı Yazar Cemil Kılıç: İmam Hatipli olarak yazıyorum: Gülşen, sözlerinden dolayı kınanabilir, özür dilemesi istenebilir ama hakkında soruşturma açılıp tutuklanmak istenmesi inanın çok saçma. Öbür yanda açıkça namaz kılmayanların öldürülebileceğini söyleyen kişi için hiçbir şey yapılmaması çok vahim.

İmam Hatipler için devletin kurumları peş peşe açıklama yapıyor. Ama aynı kurumlar, namaz kılmayan öldürülebilir, oruç tutmayan sopalanır, diyen Sifil ve Konakçı için sessizler. Bu ne anlama geliyor? Şimdi birileri oruç tutmayanlara ve namaz kılmayanlara saldırırsa ne olacak?

“GÜLŞEN'İN GÖZALTI KARARI, GÖZALTI DEĞİL GÖZDAĞIDIR”

Eski Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Avukat Dr. Mehmet Ruşen Gültekin:

Gülşen hanımın 30 Nisan 2022 tarihinde gerçekleşen konserinde söylediği sözlerine katılmıyorum. Ama bir imam kadınlara yönelik rezil laflar ettiğinde veya başka birisi ‘namaz kılmayan öldürülebilir' dediğinde de harekete geçen yargı istiyorum. Yargı eşit adalet üretir.

Gülşen'in gözaltı kararı, gözaltı değil gözdağıdır. Çağırsan gelir çünkü. Gözaltı, suç şüphesi üzerine yakalanan kişinin, C. Savcı kararıyla, soruşturmanın yürütülmesi açısından zorunlu olması halinde kolluk tarafından belirli bir süre alıkonulması işlemidir. Bin kere söyledik.

“‘NAMAZ KILMAYANLAR ÖLDÜRÜLEBİLİNİR’ DİYENLER İÇİN SORUŞTURMA VAR MI?”

CHP Mersin Milletvikili Ali Mahir Başarır: Sanatçı Gülşen adliyeye götürülürken akla gelen sorular? ‘Namaz kılmayanlar öldürülebilinir’ diyenler için soruşturma var mı? ‘Oruç tutmayanlar sopalansın’ diyenler için soruşturma var mı? Ankara'yı soyan Melih Gökçek için soruşturma var mı? Ya uyuşturucu ticareti yapanlar… var mı? Namaz kılmayanlar öldürülebilir, diyenler hakkında savcılar ne zaman harekete geçecek?

İMAM HATİPLİLERDEN SUÇ DUYURUSU

Öte yandan ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, Çağlayan’da İstanbul Adliyesi önünde açıklama yaptı ve suç duyurusunda bulundu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kendisini sanatçı atfeden bir şahsın, imam hatipleri töhmet altında bırakan çirkin ve yakışıksız cümlelerin hesabını vermesi için buradayız. Bugün Türkiye’nin dört bir yanında 81 ilinde 900 ilçesinde bu malum şahıs ve Türk toplumunun aile yapısını, örfünü, adetini dejenere etmek isteyen malum şahıs hakkında hesap verme günüdür. Asıl hedef Türk toplumunun tamamı, Türk toplumunun aile yapısı olduğunu vurgulamak istiyoruz.”

BAKANLIK DA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATTI 

Milli Eğitim Bakanlığı da konuyla ilgili hukuki süreç başlatıldığını şu açıklamayla duyurdu:

Bir şarkıcının, konserinde imam hatip liselerimizi itham ederek bu camiaya yönelik hakaret ve iftira içeren sözlerinden dolayı kendisini kınıyoruz. Kuruluşundan bu yana ülkenin milli ve manevi değerleriyle nesillerin yetiştiği bu kurumlara veya herhangi bir okul türümüze ya da bu okullarımızda eğitim gören öğrencilerimize yönelik aşağılayıcı ve ötekileştirici sözlerin sarf edilmesi asla kabul edilemez.

Bakanlığımızca söz konusu şarkıcının hakaret ve iftira içeren bu sözlerinden dolayı hukuki süreç başlatılmıştır.