Kahramanmaraş'ta bir yılda bitmeyen kavşak Mersin'de 87 günde bitti

Kahramanmaraş'ta iki yıl süren Hal Kavşağı ve şimdi de 8-9 ay önce başlayan Arsan Kavşağı nedeniyle vatandaş eziyet çekerken Mersin Büyükşehir Belediyesi katlı kavşağı 7/24 çalışarak 87 günde bitirdi.

YEREL YÖNETİM 09.02.2021, 00:34 09.02.2021, 00:35
Kahramanmaraş'ta bir yılda bitmeyen kavşak Mersin'de 87 günde bitti
banner257

Kahramanmaraş'ta Arsan Kavşağı vatandaşları canından bezdirirken her gün onlarca şikayet mesajı gelmeye devam ediyor. İki yıl süren Hal Kavşağı nedeniyle adet acanından bezen vatandaşlar şimdi de Arsan Kavşağındaki çalışmalar nedeniyle çileden çıktı. Peki ama Kahramanmaraş'ta başlayan işler neden bitmiyor? Sorun nedir? Başka illerde de öyle mi? İşte bu haberimizde Mersin'den bir katlı kavşaktan bahsedeceğiz. Mersin Büyükşehir Belediyesi katlı kavşağı 7/24 çalışarak 87 günde bitirdi.

çıldı. Trafiğin kesintisiz ve güvenli seyri için Çatı Kavşağı’nın kuzey-güney istikameti ise trafiğe kapatıldı. Katlı Kavşak projesinde temizlik, çevre düzenleme ve Ulaşım Dairesi’ne bağlı ekiplerin çalışmaları hızlı bir biçimde tamamlandı.

 Ekipler, Katlı Kavşak çalışmasında 7/24 görev aldı

 Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi ekipleri, Katlı Kavşak çalışmalarında 7/24 görev aldı. Ekiplerin trafik güvenliğini esas olarak yürüttüğü çalışmalarda ağır hizmet türü 1380 metre köprü koruyucu tipi yeni sistem otokorkuluk döşendi, ışıklı bordürler ile de güvenlik önlemleri artırıldı. 740 metre yaya korkuluğu döşenen toplam 712 metre uzunluğundaki projede, 1200 metre uzunluğunda üstyapı tamamlandı.

 78 adet 90’lık Prekast kiriş, 729 adet Prekast panel, 21 adedi terfi istasyonu için olmak üzere 438 adet fore kazık kullanıldı. Toplam foraj uzunluğu 8 bin 343 metre oldu. Uzunluğu 339 metre olan 28 adet istinat perdesi kullanıldı. Projede 1800 ton demir, 1000 metreküp beton, 20 bin ton BSK, 35 bin ton PMAT ve PMT kullanıldı; 50 bin metreküp hafriyat çıkarıldı. 10 bin metrekare kaldırım döşendi. 1700 metre içme suyu hattı, 1200 metre yağmursuyu hattı, 360 metre kanalizasyon hattı yenileme çalışması yapıldı. 85 metreküp hacimli terfi istasyonu ile 3 adet saatlik kapasitesi 360 metreküp olan pompalar yerleştirildi. Çalışmada iş güvenliği en üst düzeyde tutuldu ve hiçbir kaza yaşanmadı.

 Şimdiye kadar tamamlanan en hızlı katlı kavşak

 Trafiği büyük ölçüde rahatlatacak olan proje, 87 gün içinde tamamlanarak kentte şimdiye kadar en hızlı tamamlanan katlı kavşak çalışması oldu. Anıt Kavşak’la ilgili çalışmalar 190 gün, Egemenlik Kavşağı çalışmaları 145, Demokrasi Kavşağı çalışmaları ise 120 günde tamamlanmıştı. Diğer katlı kavşaklara kıyasla Yenişehir İlçesi’nde tamamlanan Katlı Kavşak’ta imalat kalemlerinin yüzde 25 fazla olduğu görüldü.

 Diğer ekipler de koordineli çalıştı

 Katlı kavşağın trafiğe açılması için Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi, Park ve Bahçeler Dairesi ile Ulaşım Dairesi Başkanlıklarına bağlı ekipler de alandaki çalışmalarını koordineli şekilde gerçekleştirdi. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi’ne bağlı ekipler, 2 arazözle yolları ve kaldırımları yıkadı. Vakumlu yol süpürme araçlarıyla yollar temizlendi. Yol çizgilerinin daha sağlıklı olması için önce süpürge aracı ile temizliği yapıldı, ardından boyama işlemi gerçekleştirildi.

Ulaşım Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren ekipler, Katlı Kavşak’ta düşey işaretleme (levhalandırma) işlemlerini gerçekleştirdi. Güvenli sürüş için yol butonları yapıldı. Sinyalizasyon sistemi (akıllı kavşak) işlemlerini tamamlayan ekiplerin yatay işaretleme işlemleri de gerçekleştirildi. Ekipler bölgeye 2 adet akıllı durak ve 2 adet tip 1 otobüs durağı yerleştirdi.

 Ağaçlar ve çiçekler dikildi

 Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekipleri ise projenin başında tekniğine uygun olarak sökülen ağaçların muhtelif alanlara yeniden dikimini gerçekleştirdi ve sağlıklı hallerini korumaları için gerekli bakım çalışmalarını yaptı. Peyzaj çalışmaları kapsamında 820 boylu alev çalısı, 1100 gold taflan, 45 jakaranda, 140 bodur nandina, 150 japongülü, 2 bin 880 menekşe ve 1536 adet balıkağzı bitkisinin dikimi gerçekleştirildi. Ayrıca çalışma alanında bulunan tüm ağaç ve bitkilerin budama işlemi yapıldı.

Yorumlar (20)
mustafa özdemir 6 ay önce
bizimkilerde uzaktan tanıdıklarını kurumlara müdür yapmakla uğraşsınlar.
Maraşlı 6 ay önce
Belediyecilik kahramanmaraş ta farklı hizmet olarak algılanmaktadır. Tüm alt geçitler 1 yıldan fazla sürede yapıldı. Vatandaş için rahatlatıcı bir hizmet yok.
46 6 ay önce
Orası Mersin burası Maraş
Bertizli 6 ay önce
18+1 =19 yıldır maraş oyalaniy
EDEM 6 ay önce
OY VERMEZSEN OYALAMAZLAR EDEM.
Hüseyin 6 ay önce
Cehape zihniyeti(!)
Osman 6 ay önce
Sadece helal olsun denir
yusuf hafızoğlu 6 ay önce
toprağı deşeceklerine beton ayakları dikseler
C 6 ay önce
Orası Mersin tulum çıkmıyor çıkmaz burda her zaman tuluma yakın çıkıyorya ona göre de hizmet alıyor oy verirken kime oy verdiğini bilmez isen partiye oy verirsen alacağın hizmette bu kadar olur.
Gerçekçi 6 ay önce
8-5 çalışan 13 kişiyle 3-5 ayda bitecek değil ya.
VATANDAŞ 6 ay önce
HELE ŞÜKÜR SONUNDA BU KONULAR HABER OLDU.
ARSAN KARŞISI 1 YILDIR BOMBOŞ TERK EDİLMİŞ HALDE KİMSE AÇIKLAMA BİLE YAPMIYOR MAKİNALAR BİRANDA ORTADAN KAYBOLDU VE BU YOL ŞEHİRLER ARASI BİR YOL ÜSTELİK DEVLET HASTANESİ YOLU ALLAH KORUSUN ACİL BİR HASTA GELİP GİDECEK OLSA TIKANAN O TRAFİKTE HASTA ALLAH MUHAFAZA ÖLÜR.
AYRICA K.MARAŞ HÜKÜMETİN BELEDİYELERİ İLE YÖNETİLİYOR AMA NE YAZIK Kİ HİZMET HİÇ YOK. ESKİ DÖNEMLERİN BAŞKANLARI HELEKİ MEMLEKETE ASFALT DÖKMÜŞLER FOSİL OLANAKADAR KULLANACAZ ÇÜNKÜ ÖZELLİKLEDE ŞEHİR İÇİ BERBAT ÖTESİ. BU HALKIN SORMASI LAZIM 20 SENEDE NE YAPTINIZ DİYE. ÜZÜCÜ BİR DURUM KOMŞU İLLER İLE KIYASLAMA YAPILMASI GERÇEKTEN ÜZÜCÜ BİR DURUM... ŞEHİR İÇİNE YAPILAN KALICI HİZMETLER ELBETTE OLDU AMA MALESEF YAPILAN İŞLER ÇOK KALİTESİZ UCUZ İŞLER MESELA SÜNBÜLLÜ YOLU BU SENE ÇÖKTÜ YOL KAPANDI SEKE SEKE EVLERİNE GİDİYORDU İNSANLAR VS. UMUT EDİYORUZ Kİ İNŞALLAH BU SEÇİMDE MARAŞ HALKI GEREKENİ YAPAR 20 YILIN HESABINI SORAR...
ahmet kaya 6 ay önce
Ve bu adamlar hâlâ burada yüzde 80 oranlarında oy alıyor. yazık vAllahi yazık.
Hakan 6 ay önce
Bizim usta belediyecilerimiz birbirini ziyatet etsinler,gezsinler,mesire alanı yapsınlar.kafir beceriksiz dedikleri chpliler adam gibi çalışıp millete hizmet etsin.hangisi yerli ve milli?
adsız 6 ay önce
sade bir şekilde oy kullanılırsa böyle.
EDEM 6 ay önce
BENİM ANLAMADIĞIM BU ŞEHİR KENDİ KENDİNİ NASIL KURTARMIŞ BİR OLUP BİRLİK OLUPTA HAYRET.DAHA BİR ARAYA GELİP TE Bİ KAVŞAK YAPTIRAMIYORLAR SİYASETÇİLERE.HA ARTIK MADALYALI TEK ŞEHİR DE DEĞİL
Hüsin 6 ay önce
Hep kılıçdaroğlunun yüzünden
Maraşlı 6 ay önce
Arslan kavşağını belediye mi yapıyor önce onu öğrenmek lazım benim bildiğim karayollarının sorumluluğunda. Siyasilerin görevi takip etmek
Kemal Demir 6 ay önce
Bence bir maraşlı olarak Mersine bağlanalım ve Vahap SEÇER bizim de başkanımız olsun.Teşekürler bu ülkenin böyle siyaset yapmayan hizmet üreten insanlara ihtiyacı var.
Vatan sever 6 ay önce
Adamlar çalışıyor bizimkiler yatıyor anva milleti ak partiden sogutuyorlar bir an önce kara yollarının müdürü nu degistirmek lazim
vesselam 6 ay önce
Arsan ve hal kavşağını karayolları yapıyor. Fatih Erkoç un 90 günde yapıp bitirdiği karamanlı ve yatılı bölge kavşaklarıyla kıyaslamanız lazım.
Ama her şartta bu kadar uzun sürmemeli, bu memleket ve insanlar daha iyi şeyleri vakit kaybetmeden hakediyor. Bürokrasi sıkıştırıp gerekirse belediye de yardım ederek gece gündüz çalışıp bir ayda bitirirler..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
36°
açık
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 31 Temmuz 2021
İmsak 03:51
Güneş 05:27
Öğle 12:44
İkindi 16:33
Akşam 19:50
Yatsı 21:20